dzieloZgodnie z polskim prawem, obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne są płacone przez pracodawców wyłącznie za pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a w niektórych przypadkach także na umowę-zlecenie…

Mogą na nie liczyć również osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. W skomplikowanej sytuacji są natomiast Ci, którzy pracują na umowę o dzieło. Nie przysługuje im ubezpieczenie zdrowotne, a to powoduje problemy w sytuacji, gdy wymagają jakiejkolwiek pomocy medycznej. Jedynymi opcjami, z których mogą korzystać są albo prywatna opieka lekarska, albo samodzielne opłacanie składek. Indywidualne płacenie za ubezpieczenie zdrowotne w ZUS jest kosztowne, dlatego większość osób nie może sobie na nie pozwolić.

Alternatywą są indywidualne pakiety medyczne.

Pakiety medyczne dostępne są w różnych wariantach cenowych. Koszt poszczególnych opcji zależy od zakresu usług, do jakich chcemy mieć dostęp, a także od liczby osób, które ubezpieczają się razem z nami. Korzystając z pakietu partnerskiego i rodzinnego koszt ubezpieczenia jednej osoby staje się niższy. Niemniej jednak nawet płacąc za pakiet indywidualny wydamy mniej niż 100zł. Od strony finansowej najdogodniejszymi rozwiązaniami są pakiet pomarańczowy i pakiet niebieski.

Oba gwarantują nam całodobową możliwość zarejestrowania się do lekarza, a także dostęp do 3 lekarzy rodzinnych (internista, lekarz medycyny rodzinnej, pediatra) oraz 7 specjalistów (laryngolog, neurolog, okulista, dermatolog, chirurg ogólny, ginekolog, urolog). Do tego otrzymujemy jeszcze dostęp do 22 różnych badań laboratoryjnych, 6 zakresów badań diagnostycznych oraz usług pielęgniarskich. Przysługuje nam również zniżka na usługi świadczone w placówkach partnerskich, a nie finansowane z ubezpieczenia.

W droższym o 15zł miesięcznie pakiecie pomarańczowym otrzymujemy dodatkowo całodobową pomoc ambulatoryjną, profilaktyczne przeglądy zdrowotne oraz 61 zakresów zabiegów chirurgii 1 dnia, przy czym bezpłatne są one do kwoty 500zł. Możemy liczyć również na darmowe prowadzenie ciąży i zniżki na transport medyczny na terenie Polski, zniżki na szczepienia przeciwko grypie i na leczenie stomatologiczne w placówkach POLMED.

Co ważne, ubezpieczenie wykupić może każda osoba, bez względu na status zawodowy, wiek i stan zdrowia. Dzięki temu, jest to idealna opcja dla osób pracujących na umowę o dzieło. Bez przeszkód mogą z niej korzystać także bezrobotni, studenci, a nawet osoby zatrudnione „na czarno”. Wielość opcji pozwala im wybrać pakiet dostosowany do ich możliwości finansowych. W zamian za stałą miesięczną opłatę otrzymujemy dostęp do opieki medycznej bez konieczności stania w kolejkach – jesteśmy przyjmowani o tej porze, na którą się zarejestrujemy. Mamy też łatwiejszy dostęp do specjalistów, którzy przyjmują nas bez skierowań wtedy, gdy tego potrzebujemy, a nie gdy jest miejsce. Każda z wizyt jest bezpłatna, a sama liczba konsultacji pozostaje nieograniczona.

Ciekawostką jest fakt, że koszt ubezpieczenia możemy pomniejszyć nawet do 1zł miesięcznie! W tym celu już w pierwszym miesiącu od daty wykupienia ubezpieczenia należy znaleźć min. 7 osób, które także zechcą je kupić. Jeśli nie uda nam się skompletować takiej grupy, możemy otrzymać zniżki za każdą poleconą osobę.